YİRMİ DOKUZUNCU YARPUZ

Yarpuz Edebiyat Dergisi

*

Yazında her türün kendine has özellikleri vardır. Deneme ben’in ülkesiyken hikâye kurgunun dağıdır; bir iddianız varsa makale şehrine uğrayıp sokaklarından kanıtlar toplamanız gerekir. Gezi yazısı için gezmeye, sohbet için senli benli/sizli bizli bir dile ve karşınızda birileri varmış gibiye ihtiyaç duyarsınız. Güncel konularla ilgili bir saman alevi oluşturayım derseniz fıkra en ideal türdür. Uzun ve detaylı bir hikaye anlatacaksanız roman, yaşadıklarınızı sonradan kaleme almak isterseniz hatıra türü en ideal olanıdır.

Türk edebiyatı sosyal medya sayesinde yeni bir yazınsal tür kazandı: Dertleşme Yazısı ya da dert deşme yazısı. Zira bu tür, var olan edebî  türlerin makale, deneme, fıkra vb.  hiçbirine benzemiyor. Dertleşmenin/Dert deşmenin tanımını şöyle yapabiliriz: Bireyin gün içinde yaşadıkları neticesinde kendisinde meydana gelen kızgınlık, sevinç, hayret, şaşma vb. hissi doluluk durumlarını Facebook gibi bir sosyal medya platformunda paylaşarak içinde bulunulan duyguyu çoğaltmak veya azaltmak amacıyla yazılmış, duygu yönü de olabilen öğretici metinlere denir. Bu yazı türünün uzunluk ve kısalığı ile ilgili bir kısıt söz konusu değildir. Dil, sanatsal işlevde kullanılabileceği gibi bilgi verme amacı da taşıyabilir. Türün en önemli hedefi ruhanî veya seküler açıdan kişi/kurum/durum ile ilgili yakınmada bulunmak ve bu sayede psikolojik rahatlığa ermektir. Dertleşme/dert deşme yazısı kısmen günceye benzese de yakınma ve psikolojik olarak rahatlama noktasında günceden ayrılır. Bu türün literatürde yerini alması en büyük dileğimizdir.

Yarpuz’un yirmi dokuzuncu sayısında da yine seçkin eserlere yer verdik. Daha önce hikâyelerinden tanıdığımız Ahmet Şevki Şakalar’ın şiiriyle başladık. Hasan Songür, kendine özgü üslubu ve ilginç bakış açılarıyla bu sayıda da kendisine yer buldu. İlker Gülbahar’ın şiiri fazlasıyla sıra dışı. Gökay Ataç Yarpuz ailesine katılan yeni bir şair. Meral Tabakoğlu Toksoy ve Gülçin Yağmur Akbulut hikâye ile katkıda bulundular.  Furkan Dilekçi, Mehmet Akif’in “meyhane tablosu”ndan çıkarımlarda bulundu.

Yeni sayılarda buluşmak ümidi ile…

                                                                                                    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram